Uyku Danışmanlığı

Uyku danışmanlığı, kesinlikle bir uyku eğitimi değildir ilk olarak bunu söylemem gerekiyor. Uyku danışmanlığında amacımız bebeklerin ihtiyaçları doğrultusunda, onlara uygun bir düzen oturtmak.

Bebekler uyumayı zaten biliyorlar bu yüzden bizim onlara öğretebileceğimiz bir şey değil. Daha anne karnındayken bile kendi kendilerine uyuyup uyanıyordu bu yavrular.

Bebeklerin bilmedikleri tek şey annelerinin kucağı veya memesi olmadan nasıl uykuya geçecekleri. Bunun sebebini de şöyle açıklayabilirim. Hamilelikte 9 ay boyunca annesinin karnında yani kucağında uyuyan minnoş, doğduktan sonra da annesinin kucağında uyumaya devam ediyor. Haliyle annesinin olmadığı bir ortamda yani yatakta tek başına olunca uyandığında ürküyor ve tekrar uykuya geçemiyor.

Gündüz Kucağımda, Gece Yatağında Uyuyor

Ailelerden en çok duyduğum cümlelerden biri “gündüz kucağımda uyuyor, yatağına yatırdığımda hemen uyanıyor. Geceleri ise yatağına yatırdığımda uyumaya devam ediyor.” Bu yüzden aileler gündüzleri bir terslik olduğu, bir şeyleri yanlış yaptıkları hissine kapılıyorlar.

Oysa hamilelik dönemi boyunca bebek, gündüzleri annesi hareket ederken uyumaya alıştı, geceleri ise annesi kıpırdamazken uyumaya alıştı. Doğduktan sonra da bu alışkanlığını sürdürüyor. Yani bu durum çok normal ve fizyolojik bir durum aslında.

Gün İçinde Uykusunu Almıyor

Yine ailelerden çok sık duyduğum bir cümle bebeklerinin gün içinde yeterince uyumadıkları ve bu yüzden de gelişimlerinin gerileyeceği endişesi. Ne yazık ki internette bir çok yerde gördüğümüz uyku süreleri doğruyu yansıtmıyor. Eğer bir çok bebek sosyal medyada paylaşıldığı gibi gündüzleri uyurlarsa bundan dolayı gece uykuları bozulur.

Ayrıca bebeklerin memedeyken gözlerini kapamaları bile uykudan sayılıyor ve bizim gibi uzun uykulara ihtiyaçları var. Hafif bir şekerleme bile onlara yetebiliyor. Hem bebeğiniz gerçekten yeterli uykuyu almazsa çok ciddi şekilde bu hissedilir. Eğer bebeğinizin keyfi ve neşesi yerindeyse yeterli uykuyu aldığını söyleyebiliriz.

Uyku Danışmanlığı Basamakları:

1. Değerlendirme: İlk görüşmemişte biraz sohbet ediyoruz. Tanışıyoruz. Sizden minimum 3 günlük bebeğin gündüz ve gece tüm beslenme, uyku, uyanma, aktivite gibi rutinlerinin detaylı listesini hazırlamanızı istiyorum.

2. Özelleştirilmiş Uyku Planı Oluşturma: 2. görüşmemizde elde ettiğimiz 3 günlük veriler doğrultusunda bebeğin değiştirmemiz gereken düzenlerini belirliyoruz. Örneğin gün içindeki uykular kısaysa veya uzunsa onları değiştiriyoruz. Gün içindeki uyku sayısını değiştirebiliyor. Ya da uykuya geçiş saatini ileri veya geri alabiliyoruz. Burada detaylı olarak neler yapacağımızı ve neler yapmayacağımızı konuşuyoruz.

3. Uyku Eğitimi Yöntemlerinin Uygulanmaması: Şiddetle karşı olduğum uyku eğitimlerinin en can alıcı kısmına geldik. Bir çok uyku eğitimi veren kişi bebekleri ağlatmadığını söylese de hepsi mutlaka bebekte çaresizlik hissi yaratıyor. Genellikle kulandıkları yöntemler arasında “kontrollü ağlama”, “yavaş geri çekilme” ve “sıkı tutma” gibi çeşitli yaklaşımlar bulunuyor. Bunların hiç birini uygulamayacağız. Bizim hedefimiz bebeğimize desteğimizi çekmeden yavaş ve emin adımlarla bebeğimizin kendi kendine uykuya geçişini desteklemek olacak. 2 hafta gibi bir sürede de bebeğimizi hiç üzmeden bunu başarabileceğiz.

4. Destek ve İzleme: Ailenin sorularını yanıtlamak, motivasyon sağlamak ve planı gerektiğinde ayarlamak için telefonun ucunda oluyorum.

5. Değerlendirme ve Takip: Sürecin sonunda uygulanan uyku planının etkisini değerlendirmek ve gelecekte uyku alışkanlıklarını sürdürmek için tavsiyelerde bulunmak üzere 3. buluşmamızı gerçekleştiriyoruz.

Unutmayın, uyku danışmanlığı süreci sabır ve tutarlılık gerektirir. Her bebek farklıdır bu yüzden uyku danışmanlığı çözümleri bireysel ihtiyaçlara göre uyarlanmalıdır

  • UYKU DANIŞMANLIĞI İÇERİĞİ
    • Daha önceden kaydedilmiş atölyenin video kaydı
    • 4 kere WhatsApp üzerinden gerçekleşecek 30-45dk görüntülü görüşme
    • 1 ay boyunca WhatsApp’tan soru-cevap desteği

1 ayı tamamladıktan sonra da çalışma programımın izin verdiği ölçüde desteğimi sürdürmeye devam ediyorum.

Uyku danışmanlığını sepete ekleyerek satın almayı gerçekleştirebilirsin ❤️

Randevu gününü ve saatini beraber ikimiz için de en uygun olan en kısa süreye ayarlayabiliriz. Satın alma işlemi sonrasında randevumuzu netleştireceğiz.

Danışmanlıklara detaylı bilgiye aşağıdaki linklerden ulaşabilirsin


Youtube videolarıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
Youtube Videolarım

Instagram gönderilerime aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
Instagram Gönderilerim
Shopping Cart
Scroll to Top